
Bezpečnostní pravidla
1) Zkontrolujte, že je materiál v bezvadném stavu.
2) Nelétejte v přeplněných lokalitách! Ujistěte se, že má kite dostatek prostoru pro let, a také že jsou případní pozorovatelé v bezpečné vzdálenosti.
3) Nikdy nelétejte tam, kde byste mohli někoho ohrozit nebo zranit.
4) Udržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních letců. Zamotané šňůry jsou velmi ostré!
5) Nikdy nelétejte v bouřce nebo špatném počasí. Ohrožujete tím svůj život! Nikdy nelétejte poblíž drátů vysokého napětí, rušných silnic nebo letiště.
6) Dodržujte předpisy a regulace vaší země ohledně kitingu, délky šňůr a bezletových zón.
Letová zóna
Vyberte si oblast bez domů, stromů a dalších překážek, které mohou narušovat vítr nebo se dostat do cesty kitu (viz obrázek). Terén by měl být plochý a ne příliš tvrdý. Ideální jsou pláže nebo otevřená velká pole. Uvědomte si, že ne všude je létání povoleno, ochrana flóry a fauny má přednost. Respektujte soukromý majetek!
Vybalení kitu
Vybalte vše tak, jak je ukázáno na obrázku. Zabraňte náhodnému odletu kitu. Na pláži nejlépe funguje písek, kterým zatížíte hranu. Ujistěte se, že pod fólií není žádný ostrý předmět.
Zajištění šňůr
Šňůry jsou spojeny dohromady a připojeny k uzdám pomocí uzlu: liščí smyčka.
Větrné okno
Pro svůj první let si vyberte den, kdy je vítr stabilní a ne moc silný. Kite létá ve větrném okně (viz obrázek), složeném více méně ze čtyř oblastí, s pilotem uprostřed v závislosti na síle větru. Tmavé oblasti ukazují silovou oblast, kde je tlak na kite největší. Tlak se snižuje při pohybu větru do stran nebo nahoru.
Vzlet
Pro úplně první let byste měli mít pomocníka, který bude při vzletu držet šňůry rovně. Napřed naplňte kite vzduchem, a poté ho pomocník vyzvedne na pilotův příkaz nahoru. Stůjte s větrem v zádech, lehce zatáhněte za šňůry a udělejte pár kroků vzad (pozor ať za vámi nikdo nestojí). Pokud je dostatečný vítr, kite vzlétne.
Zatáčení
Zatáčení je jednoduché. Pokud zatáhnete za pravou šňůru, kite zatočí doprava, pokud levou, tak doleva. Jakmile vrátíte ruce do neutrální pozice, kite se opět vyrovná do větrného okna. Při zatáčení vždy tahejte jen za jednu šňůru a druhou ruku mějte v neutrální pozici. Pro začátek zkuste několik osmiček. Začněte na vrchu větrného okna a postupně tahejte kite níže do silové zóny
Přistávání
K přistání zaleťte ke straně větrného okna. Odsud kite sklouzne k zemi, kde ho sebere váš pomocník. Zvlášť s fóliovými kity je těžké přistát v silném větru, protože často opětovně vzlétne bez vašeho přičinění.
Nekontrolované starty jsou nebezpečné. Proto se ujistěte, že jakmile je kite na zemi, všechen vzduch je z něj venku a kite je zabezpečený. Nejlepší je, pokud ho přidrží pomocník.
Varování: Při nehodě např. tvrdém pádu může na kite působit zvýšený tlak kvůli vzduchové komoře v designu. Materiál se poté protrhne jako igelitový pytlík. Takové poškození často nelze opravit, proto se nehodám raději vyhněte.
Péče a údržba
Nečistoty lze odstranit vlažnou vodou. Můžete použít i slabý roztok mýdla, ale ne agresivní čisticí prostředky.
Nikdy nenechávejte vlhký kite zabalený několik dní. Chraňte materiál před nadměrným vystavováním UV záření.
Průvodce pro sportovní draky
Seznámení s fixním kitem